Duyuru


Radikal Gazetesinde 2012'ye kadar yayınlanmış yazılarım:
http://www.radikal.com.tr/yazarlar/mahfi-egilmez/radikalde-son-yazim-1065448/

BBC Türkçe Yazılarıma ulaşmak için:
https://www.bbc.com/turkce/search/?q=mahfi+e%C4%9Filmez 


Mahfi Eğilmez ile Ekonomi Dersleri (NTV Radyo)
Dinlemek için tıklayınız

Yorumlar

 1. Değerli hocam! Öncelikle ekonomi öğrenme yolunda çaba sarf eden birisi olarak bizlere sunmuş olduğunuz değerli bilgilerden dolayı şükranlarımı sunarım. Müsaadeniz olursa bir soru sormak isterim? ''Kolay Ekonomi'' adlı kitabınızın 85. sayfasında Türkiye'nin İHTİYACI OLAN YAPISAL REFORMLARI sıraladığınız kısımda 2. maddede ''vergi sisteminin dolaysız vergilerden dolaylı vergilere dayanan bir yapıya dönüştürülmesi'' şeklinde bir ifade yer alıyor. Bu ifadede bir yanlışlık var gibi geldi bana. Sizin bu konuyla ilgili cevabınızı çok merak ediyorum.Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyarı için çok teşekkürler. Bu fikir bana ait ve çeşitli yerlerde defalarca yazdım ve anlattım ama bazen insan kendi düşüncesini yazarken hata yapıyor ve işin daha kötüsü kontrol okuması yaparken de o hatayı yine görmüyor. Uyarı için çok teşekkür ederim. Kitabevine ilettim.

   Sil
 2. Hocam etki gucu yuksek bir blogunuz var. Bence kolay ekonomi isimli eserinize e-kitap olarak erisim saglanabilirse cok daha yaygin ve daha onemlisi mobil bir kitleye ulasabilecegiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabevi, politikası gereği yayımladığı kitapları sonraki yıllarda e kitap haline getiriyor.

   Sil
 3. sevğili hocam iyi günler öncelikle kendimi tanıtıyım karadeniz teknik üniversitesi maliye bölümü 4. sınıf öğrencisi ayrıca ktü maliye kulübü eş başkanıyım üniversitemizde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz seminer söyleşi sohbet tarzında sizide üniversitemizde 2012 2013 döneminde siziede ağırlamak isteriz ve bunu canı gönülden istiyorum ekonomi konusunda takip ettiğim nadir ve bilgisiyle bizleri aydınlatan nadir kişilerdensiniz ve bu sebeple sizi ağırlamak istiyorum beni kırmazsanız çok sevinirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim cevabı isterseniz mail adresimede atabilirsiniz. erditoker@hotmail.com

  YanıtlaSil
 4. Hocam merhaba. Sitenizi sık sık takip eden biri olarak, hem bilgilendirici, hem de gündemi anlatan tarzdaki yazılarınızı daha sık yazarsanız memnun oluruz. Kısacası, daha fazla yazı istiyoruz.

  Kaleminize sağlık. Esen kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kendime göre oldukça sık yazıyorum. Denerim.

   Sil
 5. hocam merhaba geçen gün arkadaşlarla euro dolar paritesinin neden her ülkede aynı olduğu üzerine tartıştık fakat tatmin olmadık.yani sormak istediğim şu; her ülkenin abd ya da ab ile olan ekonomik ve siyasi ilşkileri farklı yönde hareket edebilirken ve ülkelerin ekonomilerine yön veren hükümetlerin aldıkları kararlar( devalüasyon gibi) çok farklı yönde ve etkide olabilirken örneğin arjantindeki euro dolar paritesi ile türkiyedeki nasıl aynı olabilir hocam? ilginize şimdiden teşekkür ederim hocam, iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Euro Dolar paritesi ABD ile AB ilişkilerine göre belirleniyor. Arjantin ya da Türkiye'nin bu pariteye bir katkısı yok. Türkiye'nin durumu TL dolar ya da TL euro ilişkisini belirler, Arjantin'in durumu da Peso Dolar ya da Peso Euro ilişkisini belirler. Ne TL ne de Peso Euro Dolar ilişkisini belirleyemez. Çünkü Euro Dolar ilişkisi Arjantin ile Türkiye'nin kendi dışlarında bir ilişkidir.

   Sil
 6. Hocam kafama takılan hususu biraz daha açmak ve örneklendirmek isterim.Örnek olarak Türkiye de herhangi bir sebepten dolayı Euro TL karşısında yükselmiş, Dolar ise TL karşısında düşmüş olsun.Ve Türkiye'deki en son kurlara göre Euro Dolar paritesi 1,85 olsun.Şimdi gelelim Arjantin'deki döviz piyasasının durumuna;burada ise durum tam tersine işlesin.Yani Peso karşısında Euro gerilemiş, dolar ise Peso karşısında değer kazanmış olsun.Nihayetinde Arjantin'de Peso karşılığı olarak Euro Dolar paritesinin 1,85 ten düşük olmasını (örneğin 1,60 gibi)beklemez miyiz?Hocam verdiğim örnekteki parite rakamlarının gerçek hayatta gerçekleşmediği aşikar(yani bir ülkede 1,85 olan paritenin başka bir ülkede 1,60 olması söz konusu olmuyor).zaten benim sormak istediğim de bu.Neden yerli paralar ile dövizlerin değerleri ülke içindeki şartlara göre belirlenirken ,yine aynı şartlarla ortaya çıkan euro dolar paritesi her yerde aynı kalıyor.Ben özellikle bu hususta anlamadığım noktanın altını çizebilesiniz diye bu örneği verdim.Yani benim döviz piyasası ile alakalı olarak cahil kaldığım bir nokta var ama bir türlü bulamıyorum hocam. Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim hocam.

  YanıtlaSil
 7. fatih ekber arkadasım sana yardımcı olmak istiyorum cunku zamanında ben de senın gıbı dusunuyordum. ekonomiyi öğrendikçe konuyu daha iyi anlarsın. hocamızın da dediği gibi iki ülkenin karşılıklı ticari ilişkileri sonucunda para birimleri aşağı veya yukarı yönlü hareket eder. Eğer ülkemizde herhangibir nedenle euro tl kuru artarsa bu euroya bir şekilde talep var demektir. Bu talep sonucunda alıcılar euro ya sahip olabilmek için mesela 2.321 olan EUR/TL paritesini 2.325 ten almaya razı olacaklardır. Satıcılar da yani elinde euro bulunanlar da talep dolayısıyla daha yüksek fiyattan euro satacaklardır. Bu şekilde eur tl paritesi yükselecektir. Bu neden olur diye sorarsan örneğin yıl sonlarında bankalar dolar talebini artırmaktadır. Bunun nedeni dolar borçlarını yani açık pozisyonlarını kapatmak istemeleridir. Durum böyle olunca piyasadan bankaların talebi nedeniyle dolar çekilmiş olacak ve tl ye nispeten daha değerli hale gelecektir(Arz-talep). Aynı şekilde iç talebin canlı olduğu tüketimin artan oranlı olduğu bir durumda ithalat harcamalarının arttığını düşün. Yurtdışındaki malı dolar ödeyerek alacağından dolayı dolara ihtiyacın olacaktır. Bu nedenle dolar talebi artacak ve dolar tl kuru yükselecektir. Çünkü ekonomindeki döviz bir şekilde yurtdışına akacaktır. İşte eur ile usd arasındaki ilişkiyi de aynen eur tl ve usd tl ilişkisi gibi değerlendirmelisin. avrupa ve amerika arasındaki ilişkilerden dolayı bu parite hareket eder. yani aslında senin cevabın sorduğun sorunun içerisinde. Mesela ''peso karşısında euro gerilemiş, dolar ise peso karşısında değer kazanmış olsun'' diye kurduğun cümlede yazdıgın gibi peso karşısında eur değer kazanmakta, dolar karşısında değil. Şöyle de bir noktaya değinmekte yarar var genellikle euro/dolar paritesinin durumu pesonun veya tl nin eur karşılığını etkileme gücüne sahiptir. yani cümlede kullandığın ifade de euro nun dolar karşısında gerilemesinden dolayı Arjantinde euro peso karşısında değer kaybetmiştir. (küresel piyasalardaki entegrasyondan dolayı değer kaybeden para satılır elden çıkarılır, euro nun dolar karşısında değer kaybedeceğini düşünen türkiyedeki spekülator elindeki euroyu satar tl ye döner. bu tl ile dolar alır. beklediği gibi euro dolar karşısında değer kaybettiğinde elindeki dolar ile daha fazla euro alabilecektir.) Biraz karışık oldu sanırım ama inşallah yardımcı olmuştur yazdıklarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu açıklama soruyu çok net biçimde yanıtlamış oldu. Uğur'a teşekkür ediyorum.

   Sil
  2. ugur kardeşim sen nasıl geliştirdin bu ekonomi bilgini?

   Sil
  3. Her ülkede farklı e\$ kuru olsaydı. $İn değerli olduğu ülkeden daha az değerli ülkeye $transfer ederek para kazanırdık. Bu işlem sonsuza kadar sürerse her ülkede parite aynı olurdu. Fizikte bileşik kaplar prensibi ile de açıklanabilir

   Sil
 8. Her ne kadar ekonomi yazılarınızın takipçisi olsakta, Hitit tarihi üzerine yazdıklarınızı da bayıla bayıla okuyoruz. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 9. inanılmaz yararlı anlaşılır akıcı yazılarla bizleri aydınlattınız. çok geç farkına vardım burdaki yazılarınızın ama bir haftada hemen hemen hepsini okudum. kitabınızda başarılar dilerim. gene güncel ekonomik verileri ve konuları burdan yazmaya devam edecek misiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Evet elden geldiğince buradan yazmaya devam edeceğim.

   Sil
 10. Butun yazilariniz icin ayri ayri tesekkur ederim Mahfi Hocam. Mufettislik sinavlarina hazirlandigim icin bu aralar iktisatla bir hayli icli disli oldum. 2 3 gundur de cevaplandiramadigim ilginc ve cevabi belki de cok kolay bir soru aklima geldi. eger butun ulkelerdeki para basma kararlari sizin yetkinizde olsaydi turkiye ekonomisine maksimun faydayi saglamak icin nasil bir karar verirdiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.
   Çok zor bir soru. Bilgisayara ne var ne yok diye sormak gibi.
   Şu anda herkes ortalığa para saçıyor ve bu bol likidite Türkiye'nin de aralarında olduğu ekonomilere gidiyor. Bugün Hazine borçlandı ve tarihinin en düşük faiziyle dış borçlanma yaptı. Demek ki batıdaki para bolluğu Türkiye'ye yarıyor. Öyleyse böyle devam etmek akıllıca olurdu herhalde.

   Sil
 11. Sayın hocam sizce bankalar şuanda gerçek bankacılık mı yapıyor?2001 krizinden önce bilançolarında ağırlıklı devlet tahvili taşıyan bankalar krizin üstünden yıllar geçtikten sonra şuanda size göre gerçekten ekonomiye, reel sektöre gerekli kaynağı aktarıyor mu?kobilerimiz,çiftçimiz, küçük esnafımız ucuz paraya erişebiliyor mu? Sizin yorumunuz gerçekten önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak değil. Ama 2001 krizi öncesiyle kıyaslarsak daha fazla bankacılık yaptıklarını söylememiz mümkün. Dediğiniz alanlara daha ucuz ve bol kredi verilebilmesi için enflasyonun daha düşmesi (% 2-3 düzeyine)gerekiyor.

   Sil
 12. hocam merhaba,
  anlaşılır ve akıcı anlatımınız nedeniyle sitenizden sık sık yararlanıyoruz ve bu yüzden size sormak istedim bu soruyu. gelir vergisinde özel hesap dönemi kullanıldığında kazancı normal beyan tarihinde yani 25 martta beyan ediliyor. fakat kurumlar vergisinde özel hesap dönemi kullanıldığında beyanname özel hesap dönemi kapatıldığında beyanname özel hesap döneminin kapandığı tarihi takip eden 4 ayda veriliyor. kanun özel hesap döneminde kurumlar vergisine bu farklılığı neden koymuş?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuyu bir vergi uzmanına sormakta yarar var.

   Sil
 13. Hocam selam.. Ben Azerbaycan Uyruklu öğrenciyim Türkiye'de. Süleyman Demirel Üniversitesinde İktisat Bölüm bu sene bitiriyorum.. 4 senelik Üni hayatımdan öğrendiklerim Sizin "kolay Ekonomi" kitabınız okuduktan sonra pekiştirdim anlamadığım o zor ekonomik kavramların bir anda kayrayı verdim.. Ve sizin izninizle kitabınızın Azericeye tercüme etmek istiyorum bilgileriniz benimle paylaşırsanız sevinirim Teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 14. Hocam selam.. Ben Azerbaycan Uyruklu öğrenciyim Türkiye'de. Süleyman Demirel Üniversitesinde İktisat Bölüm bu sene bitiriyorum.. 4 senelik Üni hayatımdan öğrendiklerim Sizin "kolay Ekonomi" kitabınız okuduktan sonra pekiştirdim anlamadığım o zor ekonomik kavramların bir anda kayrayı verdim.. Ve sizin izninizle kitabınızın Azericeye tercüme etmek istiyorum bilgileriniz benimle paylaşırsanız sevinirim Teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Tebriz Caferov,
   Size yararım olduysa ne mutlu bana.
   Ne var ki kitabın Azerice'ye çevrilip Azerbaycan'da basılması için benim iznim yetmiyor. Remzi Kitabevinin izni ve onayı gerekiyor çünkü kitabın telif hakkı onlara ait.

   Sil
 15. Teşekkür ederim Hocam.. inşallah sizi yakında tanıma fırsat yakalarım.. şu anda "hitit ekonomisi" kitabınız başladım.. İmzalı kitabınıza da ulaşırım belik bir gün.. vakit ayırdığınız için teşekkür ederim hocam :D

  YanıtlaSil
 16. Sevgili hocam sitenizde bir milyon görüntüleme sınırını aşmışsınız.Tebrik ediyorum gerçekten,umarım bu platform hep böyle kalır.Kanımca sayfanızın bu kadar beğenilmesi katılımcılardaki yüksek düzey,sizin çok değerli yorumlarınız ve elinizden geldiğince sorulara yanıt vermeniz.Elinizden geldiği kadar diyorum çünkü bir kaç sorum cevapsız kalmış:)))bir işletme mezunu olarak sitenizden çok faydalandım.sorularıma aldığım yanıtlar kendimi değerli hisetmeme yol açtı.Bize böyle bir olanak sunduğunuz için teşekkür etmek istiyorum.Buradan bir öneride bulunmak istiyorum hocam.Kitabın gücüne inanan birisi olarak KENDİME YAZILAR platformunun yazar-okur soru ve cevaplarının ileride derlenip toparlanması ve sizin gözününüzden mantıklı olanlarının seçilmesiyle bir kitaba dönüştürülmesi acaba olabilir mi? Biliyorum çok ütopik bir istek oldu ama belki olur ileride.... saygılarımla....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum, ben de bu sabah fark ettim, çok önemli bir sayı gerçekten de.
   Kendime yazıların okur yorumları ve benim yanıtlarımla birlikte gözden geçirilip kitap halinde yayımlanması konusunda oldukça fazla istek var. Bakalım biraz daha ileride belki yapabilirim.

   Sil
 17. hocam kendi hayali ülkemde teknokrasi rejimi var ve siz de dahil çeşitli isimler teknokratlar olarak ülkemi yönetiyorsunuz.ekonomi siz, bilim celal şengör, eğitim ve kültür ilber ortaylı, vs.ben de tabiki başteknokrat olacağım:)) (eeh o kadarcık olsun ama sonuçta kendi hayalim.) hocam siz teknokrasiye nasıl bakıyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben en temiz haliyle uygulanan, güçler ayrılığı ilkesini tam olarak yansıtan, parti içi demokrasiyi de yaşama geçirebilen bir demokrasiden yanayım. Teknokrat hükümetleri, halka dayanmadıkları için başarılı olamıyorlar.

   Sil
 18. Sayın Hocam merhaba; tüm kitaplarınızı sıkılmadan okudum ve kitaplarınızı kütüphanemde elimin altında sürekli saklarım. Makaleleriniz sade ve öze yönelik. Böylece okuma merakı artıyor. Benim merak ettiğim bir konu var. Kamu bankalarının KİT misyonundan sapmaları güncel ekonomik süreç gereği kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu süreçte asli hedefler yerine glabal bankacılık hedefleniyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında doğan bankalar, günümüzde nasıl ve ne sonuçla şekillenmeye devam edecek? Orta vadede öngörüleriniz nedir? Hazinenin yanıbaşında bir banka faaliyeti gerçekleştirmesi bir gerek midir? Devletin sigorta ve aktif bankacılıktan elini çekmesi bir hata mıdır? Konuya ilişkin makale veyahut açıklayıcı bilgilerinizi merakkla bekliyorum.Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   Bence gelinen bu noktada devletin artık mali sektörün içinde olmasına gerek yoktur. Devlet bu işten çekilmelidir. Her dönemin kendine göre özellikleri, eksikleri ve fazlalıkları var. Cumhuriyetin ilk zamanlarında gerekli olan kamu hizmet üretimine artık birçok alanda ihtiyaç yok. Buna karşılık Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da devletin hala KİT'ler kurarak bölge halkına istihdam edilme olanağı sağlaması gerekiyor. Ayrıca o bölgede kamu üretimi azalınca hayvancılık ve tarımda ciddi düşüşler oldu.

   Sil
 19. hocam ankaraya ne zaman geleceksiniz?yoksa siz de mi ankaranın istanbula dönüşünü sevenlerdensiniz. bilmiyorum ama ankara bana hep gururlu ama mütevazi,elem içinde olsa bile yüzünde tebessüm olan, istiklal harbinin bütün çilelerini,kendisine yapılan onca küçümsemeye rağmen sırtlanmış ve bir 'off' dememiş bir şehir, istanbul ise nazlı bir kız gibi eline gülün dikeni batsa bütün ilginin üstünde olmasını isteyen,kibirli ve küçümser bakışlı bir şehir gibi gelir.
  ankara gelme durumunuzda sizinle tanışmak, kitabınızı imzalatmak ve tabii ki yarım saat bile olsa sizinle sohbet etmeyi çok isterim.

  YanıtlaSil
 20. hocam iyi akşamlar para politikası dersimizde hocayla tartışma konumuz olan bir soru için fikrinizi almak istiyorum 'TAYLOR kuralı'nda Taylor o dönemki ekonomi için enflasyon ve üretim katsayılarını 0.5 almıştı.Peki katsayıların farklı olması durumunda örneğin enflasyon hedeflemesi katsayısının 0.1, üretim katsayısının 0.9 olması gibi,ne olur ?

  YanıtlaSil
 21. Bu bankanin hangi degiskene daha cok onem verdigini de gostermektedir

  YanıtlaSil
 22. Hocam siz bu sevgiyi, ilgiyi hakediyorsunuz. Yazılarınız için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 23. şimdi yazmanın tam sırası..medyayı bir tarayın,bir sürü ipsiz sapsız,ne işe yaradığı belli olmayan,genellikle ortak özelliği iktidar yandaşlığı olan,yandaş olmasa da korkarak yazan bir sürü yazar (!) görürüz..örenek mi : Milliyet'in baş köşelerini işgal eden yazar bozuntusu kadınlar v.d..Kaliteli yazarlar diktatör müsveddesi tarafından elendi atıldı..bunların kimler olduğu hepimizin malumu..Radikal'i şimdi kaç kişi okuyor ? trajı kaça düşmüştür kim bilir..Mahfi Bey ayrıldıktan sonra hiç tıklamadım bile (son yazısına yazılan yorumlar çok dikkate değerdi,benimki dahil)..Mahfi bey gibi önemli yazarları normal gazetelerde yeniden görmek için çok çalışmalıyız..(ie:halkımızı derin uykusundan uyandırıp akp'yi yıkmak için)

  YanıtlaSil
 24. Hocam, vaktiniz müsait olduğunda forex ve vob hakkında yazı yazabilirmisiniz. Özellikle forex son zamanlar çok popüler. Heryerde reklamları var ve çok riskli görünmekte. Bunun dışında VOB ne oluyor, yani içerikleri ve yapılabilecek işlemleri nelerdir? Nasıl işliyor?

  YanıtlaSil
 25. Çok değerli hocam size çok teşekkür ediyorum.Sizin bilgi ve paylaşımlarınızdan çok büyük feyiz duyuyorum.Yazılarınız o kadar güzel açık ve ders verici ki...Ülkemizde sizin gibi değerlerimizin olması çok güzel bir duygu.Allahım sizi başımızdan eksik etmesin.

  YanıtlaSil
 26. Sayın hocam işletme öğretmeni biri olarak sizin fikirlerinizi ve yazılarınızı bütün çevreme tavsiye ediyorum.sade bir sorum olacak şu anki durumu siyasi oya tahvil edecek olur isek iktidar yüzde kaç pozitif yada negatif etkilenir.soru bilimsel olmakla birlikte ölçümü ancak ya anketler yada seçimle olur demeyin lütfen.

  YanıtlaSil
 27. Değerli hocam,
  Yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Ayrıca sitenizin eposta listesine de kaydoldum. Ancak yeni bir yazınız çıkınca eposta gelmiyor ne yazık ki.
  İyi çalışmaşar dilerim.

  YanıtlaSil
 28. Hocam,
  Sizden öğrendiğim değerli bilgiler sadece ufkumu genişletmekle kalmıyor, tarafsız ve bilimsel tavrınız ülkemizin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanan bunaltıları bir kenara bırakıp çalışma ve öğrenme azmi aşılıyor.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 29. Hocam "Ekonomi Politikası" kitabı kpss için çalışma kitabı olarak kullanılabilir mi ? Yoksa daha çok yardımcı/pekiştirici nitelikte mi?

  YanıtlaSil
 30. Hocam "Ekonomi Politikası" kitabı kpss için çalışma kitabı olarak kullanılabilir mi ? Yoksa daha çok yardımcı/pekiştirici nitelikte mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullanılabilir. KPSS sınavı için belki daha uygun kitap benim Makroekonomi adlı kitabımdır.

   Sil
 31. Merhabalar Hocam,
  Ekonomi Politikası kitabınızın 18. baskısı 185. sayfada Enflasyon ve Büyüme arasındaki ilişkiden bahsedilirken 3. paragrafta yapılan analizinizde şöyle bir şey yazıyor: ''... O halde, MB kısa vadeli faizleri artırma yoluyla toplam talebin daha da artmasını teşvik edebilir.'' Acaba bunun tam tersi şekilde olması gerekmez miydi? Yazıp yazmama arasında çok gidip geldim ama yine en doğru bilgiyi sizden alacağımı düşündüğüm için size danışayım dedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet haklısınız tam tersi olacak. Yani artırma sözcüğü yerine düşürmek sözcüğü gelecek. Bunu kitap basıldıktan sonra saptadık ve Remzi kitabevine bildirdik. Bir sonraki basımda düzeltilecek. Teşekkürler.

   Sil
 32. Merhaba Hocam..Para talebi ve para arzo teorisi ile ilgili Türkiye üzerine yapılan akademik çalışmalar var mı ? Var ise bunlar nelerdir kaynak verebilirmisiniz

  YanıtlaSil
 33. Mahfi hocam merhaba.Ben Mersin Üniversitesi'nde iktisat okuyorum.Bir ödev hazırlıyorum da bir soru sormak istiyorum size.Enflasyonist bir süreçte enflasyona neden olmadan hem ekonomik büyümeyi hem de ödemeler bilançosu dengesini hangi politikalarla sağlarız.Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 34. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 35. Hocam, 19. bs yerine acaba 18. bs mı olmalıydı? Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 36. Hocam iki kitabınızı da aldım.Emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 37. Hocam merhabalar.
  Şuan sizin küresel finans krizi kitabınızı okuyorum. Öncelikle çok teşekküre ederim hem blogunuz hem kitaplarınız çok öğretici. 2001 krizi hakkındaki bölüme geldim, 77. sayfadayım. Kafama takılan birkaç şey oldu, onları sorabilir miyim?

  Faizler yükselince yabancı yatırımcı neden kaçtı? Daha yüksek kar elde etmesi gerekmiyor muydu? Yoksa hazine kağıdı tutanlar hazinenin yeni kağıtlarının faizi ellerindeki kağıtlara göre daha yüksek olacağı ellerindeki değeri düşen kağıtlarla zarar etmekten mi korkup kaçtılar? Çıkan yabancı yatırımcı sadece hazine kağıdı tutanlar mıydı?

  Bir de "Bankaların yurtdışında yarattığı fonlar dağıldı, yabancılar fonlardan çıktığı için bu fonlardaki hazine kağıtlarının fonlanması da yerli bankalara kaldı." demişsiniz. Kağıtların değeri daha da düşmesin diye mi almak zorunda kaldılar? Burayı çok anlayamadım.

  Hazine kağıtlarının faizi ile Mb faizleri arasındaki paralel bir ilişki mi var? Bu kavramları daha iyi oturtmak için ne okumamı önerirsiniz.

  Buraya kadar okuduysanız çok teşekkürler, çok vaktinizi aldım.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 38. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 39. İyi günler iyi çalışmalar hocam.Yazılarınızı severek takip ediyorum.Ve fırsatını buldukça takip etmeye de devam ediyorum.Size bir sorum olacaktı.Yaptığım çalışma için sizin de fikrinizi ve görüşlerinizi almak istedim. Sorum şu Türkiye finansal kriz yaşıyorsa Merkez Bankası nasıl bir politika izlemeli ve hangi araçlarla Merkez Bankası piyasaya müdahale ederek ekonomik krizden kurtarır durumu ? Ayrıca Türkiye bu sefer genişleme dönemin de ise Merkez Bankası nasıl politika izlemeli ve hangi araçlarla duruma katılmalıdır? Değerli görüşlerinizi nedenleri ile yazmanızı bekliyorum. İyi çalışmalar iyi günler ..

  YanıtlaSil
 40. İyi günler iyi çalışmalar hocam.Yazılarınızı severek takip ediyorum.Ve fırsatını buldukça takip etmeye de devam ediyorum.Size bir sorum olacaktı.Yaptığım çalışma için sizin de fikrinizi ve görüşlerinizi almak istedim. Sorum şu Türkiye finansal kriz yaşıyorsa Merkez Bankası nasıl bir politika izlemeli ve hangi araçlarla Merkez Bankası piyasaya müdahale ederek ekonomik krizden kurtarır durumu ? Ayrıca Türkiye bu sefer genişleme dönemin de ise Merkez Bankası nasıl politika izlemeli ve hangi araçlarla duruma katılmalıdır? Değerli görüşlerinizi nedenleri ile yazmanızı bekliyorum. İyi çalışmalar iyi günler ..

  YanıtlaSil
 41. Merhaba hocam. Sanırım en büyük takipçilerinizden birisiyim. Guüvenilir bilgilerinlz için nasıl teşekkür etsem azdır size. Recep Tayyip Erdoğan Univertesi İktisat 4. Sınıf öğrencisiyim ve ister ödev olsun ister meeeeerak etttiğim güncel blr konu ilk olarak baktığım yer sizin kitaplarınız siteniz veya yazılarınız. Sizinle tanışmam Alaattin Kızıltan hocamın ders kitabınızı okutmasıyla oldu. Bir tek ben değil birçok insanın rehberi haline geldiniz. sizden birşey rica etmek istiyorum efendim. Eminimki çok yoğunsunuz fakat blr fırsat yaratıp bizi sizle yüz yüze gelme şansını bahşederseniz çok mutlu olacağız. Universitemizde bir etkinlik düzenlemek istiyoruz ve bu etkinlik için en uygun kişinin siz olacağınız kanısındayız. Bizi kırmazsanız cok cok seviniriz hocam. Mail adresim akdemirnazan73@gmail.com Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla...

  YanıtlaSil
 42. Hocam phillip cagan bir formul uygulayarak m2 nin m1 den kucuk olacagini soylemis. Anlatabilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 43. Merhaba Hocam ,
  Öncelikle tüm yazılarınız için binlerce kez teşekkür ederim .Yazılarınızla birçok öğrenciye bilgi kaynağı oluyorsunuz .Anlamadığımız belki de bilmediğimiz bir çok konuyu sayenizde öğreniyor ve yorum yeteneğinine sahip oluyoruz .Hocam ben ingilizce iktisat öğrencisiyimve benim bir ödevim var bana kaynak önerirmisiniz ?Talebin sıfırıncı dereceden homojen olup olmadığını araştırmam gerekiyor .Bununla ilgili hangi kitapları makale ya da tezleri önerirsiniz ?

  YanıtlaSil
 44. Hocam merhabalar
  Mantığını anlayamadığım iktisat kitaplarından ve okuldan öğrendiklerimizin çeliştiği bir konu var.

  Bize okulda yıllardır şuna benzer bir denklem öğretildi,
  ↑ Artışı ↓ Azalışı simgeliyor

  Para arzı ↑ Enflasyon ↑ Faiz oranları ↓ Yatırımlar ↑ Toplam talep ve Milli Gelir ↑

  Fakat Türkiye tarihine baktıgımda bizim bildigimiz gibi Enflasyon ile Faiz oranlarının ters degil de doğru orantılı olduğunu görüyorum.

  Yıllara göre TÜFE ve Yıllık Faiz Oranlarına baktım TÜFE arttıkça Faiz oranları da artmış,TÜFE azaldıkça Faiz oranları da azalmış.Benim bildiğim kadarıyla talep kaynaklı enflasyon arttıkça Faizlerin azalması lazım.Enflasyon&Faiz ilişkisinin mantığı nedir?Bunu nasıl anlarız yardımcı olursanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Kutlu enflasyon arttığı zaman faiz eğer ki enflasyonun altında kalırsa reel faiz negatif olur. Dolayısıyla bankalar faizlerini arttırarak sektöre para gelmesini ister. Şöyle bir ortam düşünün bankaya paranızı yatırıyorsunuz ancak banka sizden üstüne para alıyor. Bu yüzden faizler artacaktır. Enflasyon-faiz ilişkisi bu yöndedir.

   Sil
  2. Hasan bey acıklamanız bence de dogru.Peki bize ogretilen

   Para Arzı Arttırılırsa

   Enflasyon Artar

   Enflasyon Artarsa

   Faiz oranları düşer mantıgı neden?

   Ben suanda kpss'ye hazırlanıyorum ve güncel ösym soruları da aynı sekilde enflasyon artarsa faiz oranları düşer diyor yani paradoks gibi birşey hala tam anlamıyla anlayamadım o yuzden enflasyon-faiz ilişkisini


   Sil
  3. http://ardatunca.blogspot.com.tr/2016/05/faiz-enflasyonu-degil-enflasyon-faizi.html bu yazıyı okumanızı öneririm hangisinin neden hangisinin sonuç olduğu üzerine net bilgiler içeriyor.

   Sil
 45. Hocam ben marmara ekonometri okuyorum 2.sınıfa geçtim. Ne okuduğumu bilerek seçtim ve kariyerimi yükseltmek istiyorum. açıktan da bölüm okumak istiyorum sizce ne okumalıyım? Lütfen yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıktan ekonomi veya finans yokki hocam bende onlari ekstradan okumayi cok isterdim

   Sil
 46. Tüm ülkelerin borçlu olduğu görülüyor. Bunlar kimlere borçlu yani alcaklılar kimlerdir ?

  YanıtlaSil
 47. Merhabalar hocam.
  Adnan Menderes Üniversitesinde Maliye bölümü üzerine Yüksek Lisans yapmaktayım.Bir hocamın kafasına takılan ve ikna olamadığı bir soru var ve cevabını bulmam için beni görevlendirdi.Sizinde fikrinizi almak isterim.
  Döner sermaye isletmelerinde gayrisafi ve adem-i tahsis iliskisini anlatirken giderlerin gelirleri aşmaması esastır dedim.Fakat giderler gelirleri ornegin cevre ve şehircilik bakanlığının 2015 yılı bütçesinde aşmış ve bunun gibi eminim ornekleri cogaltmak mümkündür.Nasıl oluyorda bu sekilde bu butce esas demesine rağmen sürekli aşıyor ve bu açığı sürekli nasıl kapatıyorlar?
  Şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 48. en kısa sürede temin edeceğim bir eser daha. sizin gibi değerli ekonomistlerin çalışmaları oldukça bizler her zaman takipte kalacağız. emeğinize sağlık. esen kalın.

  YanıtlaSil
 49. Hocam Merhaba,
  Mart/2017'de iktisat politikası doktora yeterlilik sınavına gireceğim.
  Çalışacağım kaynaklar arasında tabi ki her iktisat öğrencisi gibi ben de sizin kitaplardan yaralanacağım.İktisat Politikası,mikro ekonomi,Makro Ekonomi ve Ekonomide Analiz kitaplarınızı yazdığım sırada okumak istiyorum.Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim?Ayrıca genel olarak yeterlilik sınavına hazırlanırken nasıl bir çalışma yöntemi tavsiye edersiniz?Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 50. Emeginize saglik. Benim de blog sayfam 20162023.blogspot.com

  YanıtlaSil
 51. Mahfi bey size bir konuda danışacaktım..gsyih üretilen nihai mal be hizmetlerin parasal değeriydi. Türkiye'nin 720 mia usd civarıydı bunu firmalara uyguladığımızda örneğin Samsung geliri 265 mia usd olarak geçiyor Wikipedia da bu rakam cirosu mu geliri mi . Sanırım bu rakam karını da içeriyor. Gsyih da geçen rakamlar maliyet imi yoksa karı da içeren rakamlar mı .. sonuç olarak Samsung Türkiye'nin 3 te 1 i kadar mı üretim yapıyor . Tam olarak anlatabildim mi bileniyorum ama bu işin mantığı nedir? Saygılar

  YanıtlaSil
 52. mahfi hocam elinize sağlık...
  Ben akdeniz üniversitesi öğrenci kuluplerinde birlikte çalışmalar yapmaktayız sizleri üniversitemizde ağırlamak istiyoruz.

  YanıtlaSil
 53. Değerli Hocam,

  Bugünkü programınızın Doların yükselişindeki konu alan kısmını şaşkınlıkla dinledim...

  Bildiğiniz üzere Moody's 10 Ocak'ta bir açıklamayaptı ve Türk Bankalarının sermaye yeterliliğini tartışma konuşu haline getirdi...

  Bildiğiniz üzere bu kısaca şu demek: İşler kötü giderse mevduatını çekmek isteyecek mudi bu noktada sıkıntı yaşayabilir... Bunu duyan hangi yabancı yatırımcı Türkiye'de 1 kuruşunu bırakır...?

  Lütfen bazı yerel kaynakları bırakalım ve dünyada aslında ne oluyor konusuna biraz dikkat edelim. İnsanlar sabah sizin yaptığınız beyanata göre kararlar veriyor... Bunun vicdani sorumluluğunu taşıdığınızı biliyorum.

  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 54. Selamlar, olası bir güven bunalımı de herkes parasını çekerse ne olur Türk bankalarına kaybınız çok yerinde fakat aynı kaygıyı us dolar ,Euro İspanya bankaları herkes taşıyor. Düşüncelerin neyse hayatın o dur. Tüm ülkeler doları aynı anda satışa(short) ne olur? http://20162023.blogspot.com

  YanıtlaSil
 55. Hocam Paris'te yaşıyorum, kitabınızı nereden temin edebilirim?

  YanıtlaSil
 56. hocam iktisatta çözümü bulunamayan soruları derleyip kitap haline getire bilir misiniz?
  tez ve yüksek lisans için konu arayan öğrenciler için ideal bir rehber olur
  bu arada kitabınızı okudum harikaydı :)

  YanıtlaSil
 57. Kıymetli Hocam sizin programlarınızı ve kitaplarınızı takip ederek objektif ekonomi yorumlarınızı ögrenmeye çalışyoruz, sorum şudur: bazı konularda TV programarında fikriniz soruldugunda konuyu fazlaca teoriye baglayıp yazılarınızın ,kitaplarınızın sentezi olarak beklediğim cevapları sizden duyamıyorum,bunun nedenini objektiflikten şu veya bu nedenle uzaklaşmak istenen tarzda yorumlamak gibi düşünebilirmiyim yoksa farklı bir eksen mi var degerlendirmelerinizde.
  aygılarımla

  YanıtlaSil
 58. hocam öncelikle paylaştığınız bilgileriniz için teşekkür ederim.İktisat mezunuyum ve akademisyen olmak istiyorum.Fakat hangi dalda yuksek lısans yapmalıyım bu konuda kararsız ve bilgisizim.bölümümü seviyorum ve iktisat alanında yapmak istiyorum fakat bir hocamız iktisadın sosyal bilimler içinde akademik açıdan yükselmesi en zor ve zaman alıcı bölüm oldugunu en çalışkan kişinin bile en erken 6 yılda doktorasını tamamlayabileceğini söyledi ve herkes cok zor oldugunu söylüyor sizin bu konudaki fikirlerinizi almayı çok istiyorum ve yükselmesi,okuması açısından en kolay iktisat dalı hangisi yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürlER

  YanıtlaSil
 59. Sayın Mahfi hocam, Ben Takasbank Piyasalar müdürü Meltem Altınkaya. Geçen gün twitter da bir soruya verdiğiniz cevapta bir şey dikkatimi çekti. Kişi size Takasbank Para Piyasasını sormuştu. Siz de soruyu TCMB para piyasası şeklinde cevaplamıştınız. Konuyla ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşmak isterim. Takasbank, temel olarak, sahip olduğu “bankacılık” lisansı ile Türk sermaye piyasalarında, üyelerine, takas, merkezi karşı taraf ve bankacılık hizmetleri sunmaktadır. BİAŞ bünyesindeKİ PİYASALARINnakit ve menkul kıymet takasını sonuçlandırmak üzere yetkilendirilmiş merkezi takas kuruluşudur.
  Diğer yandan Takasbank, yukarıda belirtilen fonksiyonlarının yanı sıra, bankacılık hizmetleri kapsamında Takasbank Para Piyasası’nı (TPP) da işletmektedir.
  TPP, TL nakit fazlası ve/veya ihtiyacı olan üyelerin talep ve tekliflerinin karşılaşmasını sağlayan, 1996 yılında Takasbank tarafından kurulmuş ve halihazırda işletilmekte olan organize para piyasasıdır.
  Faiz oranları TPP’de arz ve talebe göre taraflarca serbestçe belirlenmektedir.
  TPP’de; aracı kurum ve bankalar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri, sigorta ve emeklilik şirketleri, Kamu Haznedarlığı Genel Tebliği kapsamında tanımlanan kurumlar, kendi özel kanunu olan ve belirlenmiş katkı esasına göre çalışan emekli yardım sandıkları üye olabilmektedir. TCMB, TPP’nin doğal üyesidir.
  TPP’de işlemler her gün 09:30-15:30 saatleri arasında, aynı gün valörü ile, O/N’dan başlayarak azami 6 aya kadar muhtelif vadelerde gerçekleştirilmektedir.
  TPP ile ilgili anlık piyasa verileri, Reuters, Foreks, Matrix ve I-Deal veri yayın şirketlerinin TPP sayfalarından izlenebilmektedir.
  2017 Ekim sonu itibariyle TPP günlük ortalama işlem hacmi 2,4 milyar TL.sı, toplam açık işlem tutarı ise 13,8 milyar TL.sıdır.
  TPP hakkında detaylı bilgiler Takasbank’ın web sitesinde (www.takasbank.com.tr) , günlük işlem hacmi bilgileri ise hem Takasbank web sitesinde hem de KAP’ta günlük olarak yayınlanmaktadır. TPP istatistiki bilgilerine de Takasbank web sitesinden ulaşılabilmektedir.
  Konu ile ilgili linkler aşağıdadır:
  https://www.takasbank.com.tr/tr/Sayfalar/ParaPiyasasi.aspx
  https://www.takasbank.com.tr/tr/Sayfalar/IstatistikiBilgiler.aspx
  https://www.takasbank.com.tr/tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx

  YanıtlaSil
 60. Hocam öncelikle iyi günler diliyorum ;
  benim sorum 2017 yılında gerçekleşen büyüme oranı hakkında olacak
  2017 yılında gerçekleşen büyüme rakamı ülkenin gerçek durumunu yansıtıyor mu size gore ?
  3 milyonun üzerinde mülteci adina devlet eliyle yapilan harcamalar ve son dönemde artan sübvansiyonlar bu oran içerisinde ne kadar etkili ?
  Kişisel düşüncem ülkemizde yaşanan büyümenin iç talebe yönelik bir büyüme olduğu ; sizin bu konu için düşünceniz nedir ?

  YanıtlaSil
 61. Hocam merhaba.
  Merkez bankası döviz rezervlerinde bir yılda yüzde 50 azalma olduğu varsayalım. Yabancıların paniğe kapılması için gerekli ortam oluşmuş
  mudur?

  YanıtlaSil
 62. Hocam YouTube’da bir kanal açıp yorumlarınızı paylaşsanız sizi daha rahat takip etme imkanına kavuşsak iyi olmaz mı?

  YanıtlaSil
 63. Aydinlatiyorsunuz , tesekkurler. Selamlar..

  YanıtlaSil
 64. Sayın Hocam iyi günler Fen lisesi 1. sınıf öğrencisi aynı zamanda ekonomist olmayı çok isteyen bir öğrenciyim.Ekonomi ile ilgili sormam gereken birkaç sorum olacak.siteyi inceledim ancak mail adresinizi göremedim.Değerli görüşlerinizi almak istiyorum.mail adresim (scaliskan1972@gmail.com)boş bir mesaj atarsanız sorularımı göndermek istiyorum.saygılar sunarım

  YanıtlaSil
 65. Hocam portfolio nedir? Daha doğrusu net bir tanımı var mıdır?

  YanıtlaSil
 66. Mahfi Bey Merhaba,
  Kitabımızda dikkatimi çeken temel bir kaç konu uzak doğudaki eğitim başarı seviyesinin yüksekliği ve G. Kore Türkiye karşılaştırması. Size bu konuyla ilgili uzun bir mail attım.

  Son 15 yılda Çine belki toplamda 60 kez. Çok farklı sektörde tüccar, sanayici, çalışan ve arkadaşlarla sohbet ve değerlendirme şansım oldu. Hindistan'dan endonezyaya, Rusya'dan Brezilya'ya benzer gelişmekte olan ülkelere de satış ve gezi icin toplamda yüzlerce gezi yaptım. Her ülkeyi bir Endüstri Mühendisi ve Tüccar olarak analitik ve objektif degerlendirme ve karşılaştırma fırsatım oldu. Endüstri Mühendisleri onlarca değişkeni matematiksel bir programlara yaparak çok bilinmeyenli karışık denklemlere dönüştürür ve bunların Optimum kesişimini bulur. Ancak Analitik veya Aritmetik bir çözüm varsa, yani 2+2= 4 ise önce bunu yapmalısınız. Bunu yapmadan Yüzlerce parametre ve bilinmeyeni çözüp optimum sonuç aramak ahmaklık olur.

  Ekonomi de onlarca karmaşık değişkene sahip ancak Çin ve diğer gelişmekte olan ülkeleri karşılaştırınca ayrıma neden olarak karşıma çıkan en temel fark eğitimli yeni nesil ve bunun doğru işlemesini sağlayan Tek Çocuk yasası. Ekonominin temeli Sermaye+İş gücü ve bunların Teknoloji çarpanı olarak baktığınızda tek çocuk yasası son 30 yılda Çin'in müthiş gelişiminin temelini oluşturuyor. 2+2 dediğimiz ve herkese kabul edilecek konu bu:

  Tutturmuşuz "Bizim en büyük avantajımız genç nufusumuz" diye.Endonezya, Fas, Suriye, Mısır, Nijerya gibi deli gibi çoğalan, sokaklarda gençlerin üstünüze üstünüze yürüdüğü ülkelere çok gittim. Gelecekte dünyayı bu ülkeler yönetmeyecekse bu Genç Nüfus avantajı tamamen bir yalan ve boş laf. Bu konuda mahfie@gmail adresinize gönderdiğim, detaylandırdıgım bundan da uzun bir maili okuyacağınızı sanmıyorum ama sayenizde düşüncelerimi kayda geçirmek dahi benim icin yeterli oldu. Size üretkenliğiniz ve çalışmalarınız icin ve son kitabımızda korkmadan dogruları yazma cesaretinizden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

  Umut CALISIR
  Endüstri Müh.

  YanıtlaSil
 67. Mahfi Bey merhabalar,

  Bugüne kadar sizi çok yakından takip edemedim, aslında aldığım eğitim ve kariyerimi düşündüğümde de Ekonomi okuyucusu olmak istememe rağmen bir adım atamadım. Zamanınızı almadan aslında size bir ekonomi okuru nasıl olabileceğim hakkında düşüncelerinizi sormak istiyorum.

  Yaklaşık 3 senedir Fransız Menşeii li bir firmada Bölge Satış sorumlusuyum, daha öncesinde de 4 senelik 2 farklı Japon firmasında aynı görevi icra ettim. Ancak Şirketlerin gelir gider hesaplamaları, Kar hesaplamaları, Ekonomik gelişmelerde şirketlerin ne gibi yaklaşımlar göstermesi gerektiği gibi sorulara cevap verebilmek, ekonomik gelişmeleri iyi teyahül edebilmek gibi bilgi birikimimi geliştirmek istiyorum. Bu konuda eğer bana kitaplarınızdan önerirseniz alıp, tabiri caiz ise okuyarak tabirleri öğrenmek, olası üst seviye pozisyonlarında yönetmem gerekebilecek ekibime Ekonomi hakkında bilgi dağarcığımı paylaşmak, öğretebilmek , en azından Ekonomiyi genel anlamda okuyabilmek tek arzum.

  Şimdiden değerli geri dönüşlerinizi bekler, verebilirseniz bir yol gösterici önerilerinizi beklediğimi iletmek isterim.

  Çok teşekkürler.

  Ecevit Tufan

  YanıtlaSil
 68. Hocam merhabalar, büyüme ve cari açık arasında pozitif yönlü bir ilişki var mıdır var ise nasıldır? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygı ve sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 69. MERHABA HOCAM İLK ÖNCELİKLE BEN KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ MUHASEBE 4 SINIF ÖĞRENCİSİYİM BİR ÇOK EKONOMİ DERSİ ALDIM VE BU DERSLERDE SİZİN KİTAPLARINIZ BANA ÇOK YARDIMCI OLDU BİZ OKULUMUZDA İKİNCİ KARİYERİM VE GELECEĞİM ETKİNLİĞİ DÜZENLİYORUZ AYRINTILARI " mahfie@gmail.com " ADRESİNİZE GÖNDERDİM İLETİŞİM BİLGİLERİ GÖNDERDİĞİM BELGELER İÇİN VAR , GÖNDERDİĞİM BELGELER SİZE ULAŞIP ULAŞMADIĞINIZ ÖĞRENMEK İÇİN BURDAN YAZMAK İSTEDİM BURDA GÖRDÜĞÜM KADARIYLA DÖNÜŞ YAPIYORSUNUZ SİZE ULAŞIP ULAŞMADIĞINI BURDAN SÖYLERSENİZ ÇOK SEVİNİRİM HOCAM

  YanıtlaSil
 70. Merhaba .. Benim adım Aydın Ertan ve Türkiye'nin vatandaşı, "Kredi Finansmanı Evi" adında bir kredi şirketine teşekkür etmek istiyorum. Banka tarafından kredi almaktan birkaç kez reddedildikten sonra reklamlarını aldım çevrimiçi denemeye karar verdim, çünkü bana yardım edecek kimsem yok ve neyse ki, bazı kağıt işleri imzaladıktan ve gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra kolayca kredi aldım ve tanıklığımı çevrimiçi olarak paylaşmaya karar verdim. Benim gibi aynı durum, her tünelin sonunda ışık olması ve sorunlarının çözümünü bulmaktan vazgeçmemesi umuduyla olabilir. Ayrıca, finansal desteğe ihtiyacınız varsa onlarla iletişime geçebilir ve ayrıca bilgilerini çevrimiçi ortamda nasıl edindiğinizi anlatabilirsiniz.

  E-posta adresi: creditfinancierhome@gmail.com

  YanıtlaSil
 71. Hocam merhabalar nerak ettiğin bi konu var krizde CLI öncü göstergelerinde Mart ayında yüksek çıktı. Bu gösterge hakkında ne düşünüyorsunuz?. Saygılarımla

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dolar, Euro ve Altın

Rezervlere Ne Oldu?