Asgari Ücret Artışının Artıları ve Eksileri

Son dönemde en çok tartışılan konulardan birisi hükümetin asgari ücretin yüzde 30 oranında artırılacak olmasına ilişkin taahhüdü. Aslında AKP, 1 Haziran seçiminden önce öteki partilerin bu konuda taahhütleri olmasına karşın herhangi bir taahhütte bulunmamıştı ama 1 Kasım seçimi öncesinde o da asgari ücreti 1.300 TL yapacağını taahhüt edince olay değişti. Muhalefet partilerinin vaatleri bir anlamda ‘nasıl olsa iktidara gelemeyecekleri için bol keseden yapılmış taahhütler' kapsamındaydı ama AKP, iktidara ya tek başına ya da koalisyon ortağı olarak geleceği için taahhüdü söz anlamına geliyordu. Ve AKP, tek başına iktidara gelince bu taahhüdü kucağında buldu. Şimdi sözünü tutmak zorunda bulunuyor. Dolayısıyla 2016 başından itibaren asgari ücrete yüzde 30 artış gelecek.

Bunun özel kesim firmaları için yaratacağı bazı olumsuz sonuçları bir önceki yazımda ortaya koydum. Bunları bir kez daha tekrarlayayım: (1) Bazı işletmeler bu yükü kaldıramayacağı için çalışanların sayısını azaltma yoluna gider. Bu, işsizliği artırır. (2) İç pazara mal satan işletmelerin bir bölümü maliyetlerine gelen bu yükü fiyatlarına yansıtır. Bu, enflasyonu artırır. İşletmelerin bir bölümü ise bu artışı fiyatlarına yansıtamaz ve zarar ederler. Bir süre sonra kapanan işletmeler görürüz. Bu, işsizliği artırır. (3) İhracata yönelik işletmeler dış pazarlardaki darlıklar nedeniyle maliyetlerine gelen bu artışı kolay kolay fiyatlarına yansıtamazlar. Bu, onların kârını düşürür, bazılarında zarara yol açabilir. İhracatta düşüşler ortaya çıkabilir.

Asgari ücretin artırılmasının bazı olumlu sonuçları da olacak. Onları da sıralayalım: (1) Asgari ücretliler, tüketim eğilimi en yüksek kesimdedir. Dolayısıyla artış miktarı tüketim harcamalarının artışına gidecek ve talep artacak. Talep artışı, ilk aşamadaki üretim düşüşünü telafi edebilir. Buna karşılık fiyatların artmasına katkıda bulunur. (2) Talep artışı, üretimi ve dolayısıyla belirli oranda yatırımı artırarak yitirilmiş bulunan büyüme ivmesini geri getirebilir. Böylece ekonomide düşen büyüme oranı yeniden yukarı yönlenebilir. (3) Büyüme, eğer eski ivmesini yakalamaya başlarsa zaman içinde istihdamda olumlu gelişmeler görülmeye başlayabilir. Böylece başlangıçtaki işçi çıkarmalar tersine dönebilir. (4) Tüketim harcamalarında artış olması vergi tahsilatının da artmasına yol açar. Ve eğer asgari ücret artışına kamu desteği sağlanacaksa bu artıştan yararlanılabilir.  

Demek ki asgari ücret artışının hem olumsuz hem de olumlu yanları olacak. Sıralama olarak önce olumsuz etkilerin sonra da olumlu etkilerin ortaya çıkmasını bekliyorum. Bir kısmı birbiriyle iç içe ortaya çıkacaktır.

İşi olumlu yöne çevirmenin veya olumlu etkileri öne çıkarmanın bir tek yolu olduğunu düşünüyorum: Yapısal reformlar paketi açıklamak. Bu paketin şişirme bir paket olmaması, 5 – 6 kritik reformla sınırlı tutulması gerekir. Ne kadar çok reform sayılırsa gerçekleştirebilme olasılığı o kadar uzak oluyor. Ve bu reform paketinin takvime bağlanarak açıklanması gerekir. Eğer beklentilerin olumlu yöne çevrilmesi isteniyorsa tarih vererek reformları açıklamak çok önemli. Aksi takdirde örneğini çok gördüğümüz kalkınma planları veya orta vadeli programlardaki vaatler gibi havada kalır. Böyle bir paketin dış dünyaya da olumlu bir mesaj vereceğini düşünüyorum.  

Yorumlar

 1. Hocam eğer hükumet artan maliyet farkını finanse ederse sanırım ilk paragraftaki olumsuzluklar pek yaşanmaz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman da bütçeden dolayı sorunlar çıkabilir.

   Sil
  2. Selam aleyküm hocam karşılaştırmalı üstünlükler teorisi ile rekabetçi üstünlüklerini teorisi ile ilgili yazınız varmı link olarak gösterebilir misiniz hocam

   Sil
  3. Örneğin 300 TL net artışın yarısı vergi indirimi, yarısı da ücret artışı ile sağlanabilir. Böylece özel sektör-Devlet arasında dengeli bir maliyet dağılımı oluşturulabilir. Bunun bütçeye olumsuz katkısı daha az olacak, diğer ücret skalasındakiler de artıştan olumlu etkilenmiş olacaklardır. Her 2 kesim de taşın altına ellerini koymaları gerekir kanımca.

   Sil
 2. Hocam gayrimenkulde çok fazla rant olduğunu görüyorum.Özellikle kentsel dönüşüm ile beraber . Neden burada vergiler arttırılıp ,asgari ücretliler rahatlatılmıyor ? Bir de biliyorsunuz pırlanta ve yat yakıtındaki KDV indirimleri de mevcut. Buralar KDV'den istisna tutulurken ,asgari ücretin gelir vergisine tabii tutulmasını hakkaniyete uygun bulmuyorum .

  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız ama o vergiler son on yılda zaten katlandı. Pırlanta ve yat yakıtındaki uygulamayı onaylayan olduğunu sanmıyorum. Bu konuda haklısınız. Esasen ben de burada asgari ücretliye yapılacak artışın yanlış olduğunu söylemiyorum sadece doğuracağı muhtemel sonuçları ortaya koymaya çalışıyorum.

   Sil
  2. Hocam gini katsayımız bana kalırsa çok yüksek(0,40'lar) ,bildiğim kadarı ile OECD ülkeleri arasında Meksika'dan sonra sondan ikinciyiz. Yani sadece zenginlerimiz daha çok zenginleşiyor. Bu konuda sizinde yazınızda belirttiğiniz gibi yapısal reformlar yapmamız gerekiyor .Umarım hükümet gerekli reformları yapabilir. Yoksa insanların bu hayat pahalılığına direnecek çok fazla gücü kaldığını sanmıyorum .
   Saygılarımla

   Sil
 3. Hocam, asgari ücret yatırım harcamaları üzerinde azaltıcı etki yaratmaz mı? Şirketler yatırıma ayıracakları kaynakların bir kısmını ücret artışına ayıracakları için özel sektör yatırım harcaması üzerinde azaltıcı etki yaratır diye düşünüyorum. Bu da uzun vadede büyüme açısından negatif bir etki yapar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başlangıçta azaltıcı etki yapar. Ama zaman geçtikçe bu ücret artışları tüketim harcamalarına yani talep artışına dönüşeceği için önce üretimi sonra da yatırımı artırıcı etki yapmaya başlar.

   Sil
 4. Merhaba hocam yazınız için teşekkür ederiz. Sorum şu olacak; düşük gelir grubuna mensup kişiler asgari ücret artışı ile bahsettiğiniz gibi tüketimi arttıracak ve büyümeye önemli bir ivme kazandırma noktasinda katkı sağlayacak. Bu büyümenin ekonomiye olumlu yansıması ve sürdürülebilir bir büyümenin kapısını aralamasi için orta sınıfın da tüketime dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hükümetin bu noktada alacağı reform kararları ne olabilir? Teşekkür eder, hayırlı çalışmalar ve esenlikler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda benim blogda yazım var. Güncellenmiş Yapısal Reformlar Rehberi.

   Sil
 5. Evet bu asgari ucret artacak ama sonucta kendine maliyet enflasyonu olarak geri donecek belkide reel ücreti belirli bir zaman sonra hic artmamis olacak diyelimki onlar icin bu enflasyondaki artis nominal ucretindeki artisindan cok daha asagida kaldi ve onemli olcude satin alma gucleri artti peki dusuk gelirli kücük esnaf ne olacak hem gelirlerinde garanti bir artıs olmayacak ama firmalar bu maliyet artıslarını nihai mala yansıttıklarında hayat onlar icin dahada bozulacak ve gelir dağılımı bence dahada bozulacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asgari ücret artışının getireceği tüketim harcaması artışları da esnafın gelirini artıracak. Böylece çarpan katsayısıyla harcamalar ve dolayısıyla GSYH artacak. Kısa dönemdeki maliyet artışı olumsuzluğu orta dönemde gelir artışı olumluluğuna dönecek.

   Sil
 6. Hocam peki daha önceki yazılarınızda belirttiğiniz gibi (siz emeklilere yapılacak bir defalik ek ödemenin vergi artışıyla finanse edilerek çarpan etkisi oluşturmasından söz ediyordunuz) asgari ücretteki artışın bazı vergilerin yükselitilmesiyle finanse edilerek büyümenin artırılması sağlanabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence sağlanabilir. Çünkü bu kesim tüketim eğilimi çok yüksek bir kesimdir. Ekonomide canlanma ortaya çıkacaktır.

   Sil
 7. Hocam elinize saglik..Reformlar ile alakalı bir sorum var. Ithal ara mallarin ikamesi konusunda, gereken devlet tesviginin saglanmasi halinde kalite anlaminda problem yasamadan alimlar ic pazara yonelir mi sizce? Ve sizce bu konuda ilk adim atilmasi gereken sektor hangisidir? Tesekkurler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer teşvik doğru uygulanır ve doğru şekilde işleyip işlemediği, teşvik alanın buna uygun çalışıp çalışmadığı sürekli olarak denetlenirse bence sonuç alınabilir. Elimizde karşılaştırmalı bir sanayi envanteri yok ne yazık ki. Yani hangi alanda hangi teknolojiyi üretmeye yakınız, nerede teşvik yaparsak ithal ettiğimiz malları burada belli bir süre sonra aşağı yukarı aynı fiyata mal edebiliriz sorusunun yanıtını ben bulamıyorum. O nedenle şu sektöre ağırlık vermeliyiz diyemem.

   Sil
 8. hocam size bu yazınızı hatırlatırım http://www.mahfiegilmez.com/2015/04/chpnin-secim-program-ile-ilgili-soru-ve.html
  burada asgari ücretin arttırılmasını savunurken 1 kasımdan sonra da ne oldu da asgari ücret artışına karşı oldunuz sırf akp politikası diye mi sizin gibi ünlü bir iktisatçının 7 ay sonra kendisiyle çelişmesini gerçekten yadırgadım sırf merkez sol görüşü olduğu için size şunu hatırlatmak isterim ki bilim adamı tarafsız olmalıdır yere,zamana,kişiye göre değişen yorum yapan insan bilim adamı ve iktisatçı olamaz x her yerde her zaman x'dir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazımı bir kez daha okursanız hiç bir çelişki olmadığını sadece yapılacak artışın artılarını ve eksilerini ortaya koyduğumu göreceksiniz. O yazımda ben artışın vergiyle dengelenmesini önermiştim. Bilim adamının tarafsız olması yetmez. Okuyanın da tarafsız gözlükle okuması ve değerlendirmesi gerekir.

   Sil
 9. Ben genel olarak asgari ücret artışının genel olarak firmalardaki diğer tüm çalışanlarının [asgari ücret almayanların] maaş ücretlerinde de %30 kadar olmasana yukarı yönlü artış yaratacağından şu andaki şirket yapılarının bunu çok sürdürülebilir kılmayacağım düşüncesindeyim bunun dizinde söylediğiniz üzere işsizlik ve enflasyon üzerinde daha fazla etki yaratacağını düşünüyorum özellikle yazının ilk başında dediğimizde asgari ücretin üzerinde alan kesime şirketler % kaç yapacak % 30 mu %5 mi������

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşin hem olumsuz hem de olumlu yönleri olacak. Kaçınılmaz bir durum.

   Sil
 10. Hocam, asgari ücrete yapılacak %30'luk zammın, talebi artırıcı kanalla uzun vadede üretimi ve büyümeyi olumlu etkilemesine pek ihtimal vermiyorum. Asgari ücret artışının, üretim artışı ve büyümenin bir sonucu olması gerekir gibi kanımca zira büyüyen pastadan ücret geliri elde edenler de daha fazla pay almış olacaktır. Mekanizmanın tersten işlemesi enflasyon (özellikle maliyet kaynaklı) yaratmaktan öteye gidemez gibi. Kayıt dışı istihdamın artması da gelir vergisi kaybı demek kamu için, bu da bıçak sırtındaki bütçe için yük demek.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu dedikleriniz de madalyonun ters tarafı. Eğer gerçekten yapısal reformlar eş anlı olarak uygulamaya konulmazsa bu dediklerinizin olması da mümkündür.

   Sil
 11. Öncelikle bizlere vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

  Aslında uygulanması düşünülen %30 oranında zam çok da uçuk bir miktar değil. Bir süredir gelirini artıramamış, sadece enflasyon oranında zam alan bir kitle var. Bu durum ileride daha büyük kırılmalara neden olabilir. İşveren gelirini ne kadar artırırsa artırsın bu geliri işçi ile paylaşma eğiliminde olmayacaktır. Maliyetleri minimum tutarak daha fazla kar elde etmek isteyecektir. Bu kapitalizmin doğasında var. Bunu işçiler talep eder ve işveren ile yapılan pazarlık sonucunda ortaya bir uzlaşı çıkar. Asgari ücretin belirlenmesinde devlet de bir taraf olduğu için durum biraz daha farklı tabii. Yakın zamanda devletin tavrı hep sermayeden yana olduğu için komisyondan hep işveren lehine kararlar çıktı ve minimum düzeyde ücret artışı yapıldı. Son durum ise muhalefet partileri sayesinde işçiler için bir kazanç olmuştur. Belki de vergi indirimleri, sübvansiyonlar ve bilumum teşvikler ile devletin bu kadar arka çıkmasına rağmen hala verimlilik konusunda yol kat edememiş özel sektör için asgari ücretin artırılması bir şans olur. Belki de ücret artışlarıdır verimliliği artıracak olan?

  Saygılarımla,

  Antonius Block

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur ben de katılıyorum bu görüşe. Bu artışı fırsata çevirmenin bir yolu da eş anlı olarak yapısal reformları devreye sokabilmektir. Umarım bu sefer bunu yapabilir Türkiye.

   Sil
 12. Hocam zam yerine asgari ucreti 750 lira yapsalar issizlik de bir dusme egilimi olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur belki ama verimlilik düşüşü daha fazla olabilir.

   Sil
  2. peki hocam gelir standarti getirilse ayda 750 lira kazanandan vergi alinmasa %0 vergi ustunde kazanandan katlamali oran bakimindan vergi alinsa mesela 1000 kazannandan %10 1300den %15 gibi

   her neyse ve asgari ucret bu sistmele kalksa serbest piyasada belirlense daha iyi olmaz mi ?

   Sil
 13. Hocam asgari ücret artışı vergi gelirini de arttıracaktır. Hükümet işletmelerin artan maliyetlerini artan vergi geliri oranında karşılarsa sonuçlar değişir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bu geliri işletmelere aktarmak söz konusu olursa işletmelerin sıkıntısı bir ölçüde çözülür tabii.

   Sil
 14. Hocam bu denli asgari ücret artışında kaynak belirsiz diyebilir miyiz? Erdoğan'ın B20 de iş adamlarını demek istediği "biraz kendi kesenizden destek çıkın asgari ücrete" ne derece talep görür o ayrı mesele? Zaten zamla sıkıntıya düşecekler küçük işletmeler ve esnaf vesaire... Diğer taraftan hükumet Ali Koç'un kapitalizm ile ilgili sözünü üstüne alıp gerçek anlamda lüks tüketim vergisi ile A kesimin bu tür harcamalarını ek vergi ile de asgari ücrete gelecek zam sıkıntıya düşeceklere devlet destekli finansman sağlanabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz kârınızdan vazgeçin denen kesim oldukça sınırlı. Belki onlar kârdan vazgeçerek bu işi yapabilir ama kobiler için bu söz geçerli değil.
   Ali Koç'un kapitalizme ilişkin eleştirisiyle tam olarak neyi kastettiğini bilmiyorum. Ama aslında vazgeçilmesi gereken şey kapitalizmden çok eşe dosta çıkar sağlamaya yönelik olan ahbap çavuş kapitalizmidir.

   Sil
 15. Hocam bir önceki yazinizi tamamlayan ve cok yerinde tespitlerin olduğu bir yazi olmuş. Bu yazınızı okuduktan sonra sizi neden büyük bir sevgi ve saygi duyduğumu ve ayrıca neden sizi kendime bir idol olarak gördüğümü birkez daha hissettim. Siz düşüncelerinizi bu blogun adından da anlaşılacağı uzere "kendime yazilar" yani şu parti veya bu parti şu kesim veya bu kesim olarak degil. Bilimin ışığında ve onu kendinize mihenk taşı yaparak yaziyorsunuz. Çünkü piyasada bilimi bir parti veya anlayışa alet ederek insanlari yaniltmaya ve salt bilimin gerçekliğini iliuzyonlarla örtbas etmeye calisanlar var. Ben sizin bunlardan uzak olarak gördüğüm için size derin bir sevgi ve saygi duyuyorum. Eminim benim gibu bu bloğun birçok mudavimleri sizden bu ve benzer ilhamlarla kendi bakış ve duruşunu oluşturuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Herkes sizin gibi görmüyor olayı. Bu şekilde görebilmek için bütün yazıları okumuş olmak, aralarındaki bağları kurabilmiş olmak ve her şeyden önemlisi tarafsız olabilmek gerekiyor.

   Sil
 16. Değerli hocam
  1)sizce hükümet topu özel sektöre mi atar yoksa böyle bir yükün altına girer mi.
  2)bu uygulama kayit dışı istihdami artırır mı
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (1) Bence hükümet de bir miktar yükü üstlenir. Tabii hükümetin üstlenmesi demek aslında vatandaşın üstlenmesi demektir. Çünkü yükün özel kesimden alınması demek vergilerin artırılması demektir.
   (2) Kayıt dışı istihdam artar.

   Sil
 17. Hocam elinize sağlık. benim merak ettiğim konu şu, hükümetin sizce iş piyasasına, sadece asgari ücreti belirleyerek müdahale etmesi yerine, doğrudan denetimlerle müdahale etmesi daha uygun olmaz mı. çevreme bakıyorum firmaların çoğunda devamlı işçi girişi ve çıkışı mevcut. bazı firmalar çok büyüdüler ama, emin olun bu firmalarda bir işçi maksimum iki ay çalışıyor. firmalar işçileri sabah 8 akşam 10 şeklinde çalıştırıyor. mesai veya ek bir ücrette vermiyor, hatta çoğu işçiye izinde vermiyor. emin olun büyük diye gördüğünüz, yöneticilerinin tv ekranlarında nutuk attığı çoğu şirket bu şekilde personel çalıştırıyor. nasıl olsa işsiz çok, biri girer biri çıkar mantığı var. zaten insanların bir şekilde devlete girip memur olma çabalarıda bu yüzden. devlet acaba personel giriş çıkışının çok olduğu firmalara ek yaptırımlar uygulasa veya daha farklı yaptırımlar uygulasa iş piyasası biraz daha düzelmez mi?

  YanıtlaSil
 18. Hocam,

  Yüksek lisans bile yaptım.

  5 yıldır işsizim!

  Bugün 13.00'da yüzlerce mülakat tecrübemden sonra bir tanesi daha var...

  İyi günler !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım başarılı olmuşsunuzdur. Genç yaşta işsiz kalmak çok zor bir durum.

   Sil
 19. Hocam ihtimalleri sıralamışsınız ama bunların hangisinin ne olasılıkla gerçekleşeceğini sayısal olarak ortaya koymak mümkün mü? Mesela asgari ücret %30 artarsa talep artışı işsizliği ne derece tolere edebilir bunu sayısallaştırmak mümkün mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mümkün tabii ama elde ayrıntılı veri yok. Mesela kaç kişi asgari ücretle çalışıyor bunu tam olarak bilmiyoruz. Ücretlilerin skalası ne bunu da bilmiyoruz. Ücretli kesim tam olarak hangi tüketim mallarını ağırlıklı kullanıyor böyle bir anket yok elimizde. O nedenle soyut tahminlerle sınırlı kalıyoruz.

   Sil
 20. Hocam bizim burada öncelikle düşünmemiz gereken şey bence Türkiye'nin öncelikli problemi hangisi enflasyon oranının özellikle talep yönlü olarak istenilen seviyeye düşürülememesi mi işsizlik oranının çift haneli rakamlara dayanmış olması mı büyümenin uzun süredir aynı oranlarda devam etmesi mi şimdi sondan başlar ve büyüme üzerinden gidersek işveren açısından bakarsak asgari ücretin artışı hem asgari ücretle çalışanları hemde sizinde bir önceki yazınızda değindiniz gibi daha yüksek ücret alanlar içinde bir atış işareti olacağı için işveren açısından maliyetlerde bir artış anlamına gelir ve buda karlılığın düşmesine sebep olur ki karlılığın düşmesi yatırımların azalmasına yol açar ve büyüme üzerinden olumsuz etki yaratır diğer açıdan bakarsak ücretlerin artması toplam talebi artırır buda talep yönlü büyümeyi artıran bi etki yaratır ama bence bu artış reel değil nominal bir artış olur çünkü fiyatlar artacağı için insanların satın alma gücünde çok fazla bir değişiklik olamayacaktır yani asgari ücret artışı reel büyümeyi etkilemeyeceği gibi enflasyon artışı ve işsizlik artışını da bir arada getirecektir teşekkürler.

  YanıtlaSil
 21. İşten çıkarmadan ziyade kayıtdışı istihdam söz konusu olacaktır bence.
  Kayıtdışıda olsa elde edilecek para yurtiçinde harcanacak nihayetinde bir süre sonra genel denge sağlanır gibi..

  Bu arada halihazırda kayıtdışı istihdamın %40 civarında olduğu doğru mudur?

  YanıtlaSil
 22. Örneğin 300 TL net artışın yarısı vergi indirimi, yarısı da ücret artışı ile sağlanabilir. Böylece özel sektör-Devlet arasında dengeli bir maliyet dağılımı oluşturulabilir. Bunun bütçeye olumsuz katkısı daha az olacak, diğer ücret skalasındakiler de artıştan olumlu etkilenmiş olacaklardır. Her 2 kesim de taşın altına ellerini koymaları gerekir kanımca.

  YanıtlaSil
 23. Değerli hocam sizce ülkemizde son yıllarda yürütülmekte olan ve bir tür İslami sosyalizmi andıran gelir dağılımı politikası doğru mu? Kamuda yada özelde çalışan eğitimli, kağıt üzerinde eğitimli ve eğitimsiz insanların GSMH dan aldıkları pay adil mi? Bu paylaşım gelişmiş ülkelerde nasıl. Bizdeki paylaşım ülkenin gelişmesine mi engel yoksa gelişmesi için önemli bir etken mi? (Büyüme demiyorum hocam gelişme diyorum eminim anlıyorsunuz ama gelişme kavramını baz alarak cevaplamanızı istiyorum) Asgari ücret artışı konusunda aklıma takılan bir konu inşallah cevap verirsiniz

  YanıtlaSil
 24. 2016 yılı itibari ile gerçekleşen ücret ve fiyat değişimlerinin (asgari ücret ve mal-hizmet fiyat artışı,)enflasyon üzerindeki etkisini açıklarmısınız? Hocam teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 25. hocam merhabalar yazınızı geç okudum ancak yazının genel gidişatını tamamen haklı ve yerinde buluyorum ancak ülkedeki kayıt dışı ekonominin varlığını unutmamak gerek artan maliyetlerle birlikte kayıt dışı ekonomi büyüyecek ve kamu gelirleri daha fazla açık vereceği kanaatindeyim ayrıca ülkedeki olumsuzluklar ve mülteci göçlerinin getirdiği kayıtsız işçileri de hesaba katar isek olan yine asgari ücretli çalışan ve çalışmak isteyenlere olacağı kanısındayım . bazen sokağa çıkmak ve incelemek yapılanların ne derece yerini bulacağını kestirmeye yetiyor. asgari ücreti arttırmak keşke çözüm olsaydı haydar baş da 5000 TL yapacaktı :) ama gel gelelim asgari ücret artışı şu şartlarda olumlu sonuçlar doğurmayacak gibi. yazınızda değindiğiniz gibi reform paketleri gerekli ancak sürekli değişen ovp'lan ve hedefler yanlış politikalar ve eğitimli görünen eğitimsiz ekonomistlerin sadece ezberden uyguladıkları politiklar memleketteki şerefiyle haysiyetiyle ekmeğinin peşinde koşturanların elinde patlayacak gibi.

  YanıtlaSil
 26. Değerli hocam, bir partinin ekonomi programını siz yazıyor ve belirliyor olsaydınız Türkiye Ekonomisi için nasıl bir istihdam ve asgari ücret politikası uygulardınız?

  YanıtlaSil
 27. Merhaba hocam yorumlarınız teorik olarak doğru pratikte yanlış çünkü Türkiye'de kayıt dışı istihdam ve yarı kayıt dışı istihdam yani: gerçekte işçilerin çoğu asgari ücretten daha yüksek ücretlere çalışıyor asgari ücretin yükselmesiyle sadece sigorta primleri yükseldi dolayısıyla beklediğimiz sonuçlar gerçek oranda yansımayacaktır buda bizi yanıltacaktır.

  YanıtlaSil
 28. Gelecekten geliyorum. Olumsuz sonuçları çok sert bir biçimde hissediyoruz.

  YanıtlaSil
 29. Hocam Asgari ucretin artmasi,doviz ve emtia iliskisine de deginir misiniz,lutfen

  YanıtlaSil
 30. Arkadaşlar akp hikayesi hep aynı senaryo asgari ucret 17 bin et 700 800 tl ekmek 10 tl kira en kötü 10 bin elektrik su hepsi tavan ayriyeten ben burda tek devleti suçla miyorum özel sektör yani mağaza sektörü de çok büyük kales bi sektör sırf işçi kotasını yapmasın diye sırf para vermemek için kotolari tavan yapıyor sırf ici kotasını vurmasın bedava çalışıp bütün para ona kalsın diye sonra işçi bulamıyorlar haberlere işte gençler iş begenmiyo DİE kotuluyorlar sonuc de işçi çıkıp gidiyor patronlara bi süre sonra aç gozlulugunun kurbanı olup dükkanlarını kapatıyor gelelim devletimize madem sağlam bi asgari ucret çıkarma derdindesin cikar ücretleri işçileri patronlar refah payı vererek yıl farkında ayriyeten işçisini geçirirsin ben elle ayakkabıda çalışan bir işçiyi okadar fırsatçı hain bir şirkette personelinden çalmak için herseyi yapıyor mesela kotalar yuksek yılda 1 veya 2 kere vurabilirsiniz sonra ust real ust diyip yapamadigigin zaman ortalama işçisinin priminin 1000 tl para kesiyor burada devlet goz yumuyor ayriyeten yapılan hiç bir mesainin parasına verilmiyor sırf biraz para ceplerine doldurmak için devlet goz yumuyor asgari ücretli bu devletin bel kemiğidir onları kırar veya ederseniz gider kendiniz çalışırsınız bu millet enayi değil onun için kesinlikle erken seçim istiyoruz bu tip iş insanlarını bu ülkeden yok etmek için ve onlara yardımcılıklarını kim yapıyorsa onlarida seçimlerde indirecez..

  YanıtlaSil
 31. Bugun bize göre asgari ucret 30 bin işverenlerin desteğiyle yani prim desteğiyle en aşağı 40 bin şart ii bir hayat için değil normal bir yaşantı için bu devlet gider faiz için işçinin emeklinin parasını heba eder asgari ücretli ve emekli para istediğinde pancar gibi kizarirlar biz erken seçim istiyoruz erdoga istifa istifa istifa ....bu arada sayın Erdoğan hani oo köprüler efendime söyleyeyim alt geçitler 10 yıl kullanılıp devlete devredilecek 20 dönem oldu milletin kanını ezdiler onlarda yargılanacak siz masoncusunuz biz ise turk ulusunun gercek evlatlarıyız eyyy turk millet büyük atam fatih Sultan memeden bir olayını anlatayım sultan fatih İstanbulu fetih ettiğinde bir kabinler karşılaşır ve kabine sorar derki senin burda ne işin var suçun ne kabinde söyler kostantine polis Türklerindir eline geçeceğini söyler sonra sultan fatih kahini bir şartlanmış affedicisin sorar ilerde üretti devletine ne olucak kahin anlatır siz bu toprakları savaşarak aldınız sayın sultan gün gelecek sizin savaşarak aldınız bu toprakları torunlarıyız satarak gayrimenkul yaparak satacak yabancılara der olamaz fatih derki kimki bu toprakları satarsa YUCE ALLAHIN laneti onda olsun der işte öğün bugündür vatanı satanlar kimlerdir görün saygı ve sevgileri,len solcu sağcı dinci kardeşlerim niçin var oldunuz unutmayın ve vatanını satan filistinden ders alın....

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Lozan Antlaşması 2023'de Bitecek, Biz de Madenlerimizi Çıkarabileceğiz!

Kapitalizm

Dolardan TL'ye Geçişin Nedenleri ve Sonuçları Üzerine